Kirjeldus

XXX SETO KUNINGRIIGI PÄEV toimub Rõsna külas 5.augustil 2023
oma tavapärases hiilguses ja välja kujunenud rütmi järgi: lauldakse seto hümni, rahvas valib meistrid ja uue sootska, võistlevad sõnolised ja karguse tantsijad, tehakse seto toitu ja käsitööd, saab näha seto sõjaväge. Õhtul on külalised oodatud kirmaskile ehk seto peole pillimängu, leelo ja tantsuga.

Ajakava:

1 päev, 5.august.

Väljasõit Tallinnast Vene Kultuurikeskuse juurest (Mere pst. 5)   kell 07:00. Sõidame Seto Kuningriiki, mis toimub juba 30.korda, seekord Rõsna külas. Päeva veedame programmi nautides. Kuningriigi päeval otsustab Setomaa rahvas, kes on järgmisel aastal seto kuninga Peko asemik ehk ülembsootska. Seto Kuningriigipäiv toimub tavapärases hiilguses ja välja kujunenud rütmi järgi: lauldakse seto hümni, rahvas valib meistrid ja uue ülembsootska. Meistrite tiitlile võistlevad sõnolised ja karguse tantsijad, tehakse seto toitu ja käsitööd.  Seejärel on külalised oodatud kirmasele ehk seto peole pillimängu, leelo ja tantsuga. Kella 19:00 paiku (või giidiga kokkuleppel varem) sõidame Värskasse hotelli.

Majutume Värska Kuurortravikeskuses (spa külastus lisatasu eest)

2 päev, 6.august.

Hommikusöök hotellis. Tutvume Setomaa valla keskuse Värskaga – vabadussammas, püha Jüri kirik, kalmistu jm.

Edasi liigume Saatse saapa kaudu Saatsesse. Seal asub Seto Talumuuseumi filiaal – kõige rikkalikuma vanavarakoguga muuseum Setomaal, mis tutvustab Saatse kui vana kirikuküla ja selle lähiümbruse külade ning inimeste lugusid. Käime ka Paraskeva kiriku juures, mille ümber on omapärane Eesti – Vene segakalmistu (ka Arvo Kukumägi mälestuskivi)

Kolossova külas asub setode Jumalamägi, kuhu on püstitatud setode viljakusjumala Peko kuju. Sealsamas lähedal on ka Vana-Jüri Seebikoda, kus töötab Setomaa esimene ja ainus meessoost seebimeister. Sootskast peremees Silver Hüdsi on ise välja töötanud erinevad seepide retseptid ning seetõttu on iga seep ainulaadne oma erilise loo, lõhna ja omaduste tõttu. Ostmiseks võta kaasa sularaha.

Lõunasöök Taarka Tarõs. 

Seejärel Obinitsa, Seto lauluemade mägi ja muuseum.

Läbi seto naiste lugude ja seto keele räägitakse siin muuseumimajas just leelost ning selle olulisusest läbi sajandite. Väga populaarne on rõivile panemise programm, mille käigus üks või kaks grupiliiget saavad end hetkeks tunda setona. Nii saab teada, kuidas seto naine ja mees peaksid traditsioonide kohaselt rõivil ehk riides käima.

Obinitsa muuseumi kõrval asub ka tsässon, väike külakabel, kuhu võimalik samuti sisse astuda.

Külastame ka Kauksi Ülle Seto Ateljee-Galeriid “Roheline Konn”.

Piusa liivakoopad – klaasliiva kaevandamise käigus rajatud koopad kulgevad u.20 km pikkuses maa all.  Seal pesitsevad nahkhiired (Ida-Euroopa suurim nahkhiirte koloonia) ja koopasügavused ise on ohtlikud – seetõttu ei ole lubatud koobastesse iseseisvalt minna. Kordumatu elamuse pakub koopasuudest sissepiilumine ja uskumatult värviline liiv.

Päeva lõpetuseks peatume Võrus – tutvume linnaga ja jalutame Tamula järve promenaadil

Asume koduteele. Tallinnasse jõuame hilisõhtul kella 22:30 – 23.00 paiku.

Võta kaasa sularaha seebikoja jaoks!

 


Hind sisaldab:

  • Bussisõitu
  • Majutust koos hommikusöögiga
  • Ekskursioone
  • Seto Kuningriigi piiriületuse tasu
  • muuseumikülastusi teisel päeval
  • lõunasööki teisel päeval

Lisatasu eest:

  • ühekohalise toa lisatasu 30 EUR