Kirjeldus

Läänemere ranniku Lätis paiknev osa on 500 km pikkune. Kuramaa rannikut lõhuvad avamere metsikud lained. Põhja–Lätis Kolka nina juures kohtuvad need Liivi lahe talitsetud vetega, mis uhuvad Riia ja Jūrmala valge liivaga kaetud randu ning Vidzeme kivist mereranda. Läti rannik üllatab kogu oma pikkuses luidete, pankade, liivakivipaljandite, muljetavaldavate kivide ja koobastega. Oma võlu annavad rannikule väikesed kalurikülad, tsivilisatsioonist peaaegu puutumata kohad, kenad sadamalinnad ja populaarne Jūrmala kuurort.

 

Sellel reisil liigume palju väljas, nii et põhivarustuses olgu mugavad riided ja jalanõud ning midagi võimaliku vihmasabina vastu.

Ajakava:

1. päev:  Kell 07.00 väljasõit Tallinnast Vene Kultuurikeskuse juurest (Mere pst. 5). Kell 08.30 peatus Pärnus reisijate pealevõtmiseks (Pärnu Hotelli ees).

Mitte kaugel Eesti–Läti piirist asuvad uhked Veczemju punased liivakivikaljud, mille tekkeaeg jääb sadade miljonite aastate taha Devoni ajastusse. Meri on aegade jooksul uuristanud mitme meetri kõrgusesse liivakivikaljusse uhkeid grotte ja koopaid. Lähme ja uudistame kaunist randa koos liivakivikaljudega. Seejärel sõidame natuke edasi ja otsime rannast üles merre uhutud Kurmragsi majaka. Saulkrastis külastame jalgrattamuuseumi. Rataste kollektsioneerimisega on Janis ja Guntis Seregins tegelenud juba aastaid. Läti ja jalgrattad sobivad hästi, kuna just Riias asus Alexander Leutneri poolt 1886 asutatud esimene suur tehas kogu toonases Vene impeeriumis, kus toodeti jalgrattaid (hiljem ka mootorrattaid ja autosid) ning muuseumi kollektsioon peegeldab hästi Läti jalgrattatööstuse arengut enne II MS.

Edasi sõidame Jurmalasse, linna merelainetel. Jurmala suureks aardeks on loodusressursid: mere– ja männimetsade õhk, rand, mineraalveed ja järvemuda. Teeme väikese jalutuskäigu Majoris ja põikame ka randa. Kui ilm ja aeg lubab, otsime Kemeri rahvuspargis väikese matka– või loodusraja. Lätis on 4 rahvusparki. Jurmala külje alla jääb Kemeri rahvuspark, mis asutati 1997 ning on unikaalne suure bioloogilise mitmekesisuse poolest ja seal asuva suure Ķemeri raba ning mineraalvee ja ravimuda leiukohtade poolest. Majutume hotelli Daina.

2. päev: Pärast hommikusööki hakkame sõitma Kolka neemele. Liivi lahe ranniku Kuramaa osal on eriline võlu. Ranniku vanad kalurikülad meelitavad valge liivaranna, külalistemajade ja suvilatega luidete vahel, kõrtside ja värskelt suitsutatud kalaga. Kalurikülade ajalugu on pikk, näiteks Roja sadamat kasutasid kunagi viikingid, Kuramaa hertsogkonna ajal ehitati siin isegi laevu.
Teel Kolka neemele teeme mitmeid peatusi – mererand, kalurite vanad võrgumajad, loodusrajad, düünid, tuletorn jne.

Kolka neem. Siin kohtuvad kaks merd (Läänemeri ja Liivi laht) ning päikesetõus ja päikeseloojang. Tormi ajal võivad lained siin ulatuda 7 meetrini. Neemelt läheb merre pikk säär, mille tõttu asub siin üks Läänemere suurimaid laevakalmistuid.

Pärast peatust Kolka neemel võtame suuna Ventspilsile. Kuramaal, Kolkast kuni Ovišini ulatub nn Liivi rand, kus varemalt elasid liivlased ning kus oli 12 küla, millest igaühel on oma võlu.

Meie teeme peatuse Mazirbes. 20. sajandi keskpaigani oli Mazirbe suurim liivlastega asustatud koht Kuramaa rannas – kaluriküla ja laevanduskeskus. 1939 avati just siin Liivi rahvamaja, jalutame mereranda ja väisame paatide kalmistut. Pärast peatust Mazirbes jätkame sõitu ja enne Ventspilsi jõudmist teeme peatuse Irbenes. Praegune Ventspilsi Raadioastronoomiakeskus rajati 1974 Nõukogude sõjaväe poolt. Alul oli seal sidekeskus ning 3 võimast antenni. Koodnimi oli „Звездочка” (‘täheke’). Keskusest püüti pealt kuulata USA ja Euroopa vahelist suhtlust. Ventspilsi jõuame õhtul, majutume hotelli Dzintarjura***. Vaba aeg.

3. päev: Pärast hommikusööki võtame suuna Kuldiga poole. Linna, mis on suurtest sõdadest puutumata jäänud, asus 13. sajandil Venta jõe kallastele rajama Saksa ordu. Linn on Kuramaa vanimaid ja omaaegse Kuramaa hertsogiriigi esimene pealinn. Paljud peavad seda kanalite, keskaegse tänavaplaneeringu ning Euroopa laiema kosega linnakest Lätimaa kaunimaks. Pärast põgusat tutvust linnaga ja Venta kosega uudistame linna lähedal asuvaid liivakoopaid. Inimtekkelise koobaste süsteemi pikkus on ca 2 km, millest külastada saab umbes 500 m. Pärast koobaste avastamist sõidame Liepajasse. Liepaja on tuntud kui linn, kus sünnib tuul. Peale uhke mereranna on linnas palju vaatamisväärset. Olgu ära toodud näiteks maailmatasemel kontserdimaja (Merevaigu kontserdimaja), mille ehitamisest unistati Liepājas juba 19. saj lõpus. Tegelikkuseks sai see alles 2015. Kontserdimaja on koduks ka Liepāja sümfooniaorkestrile. Mainekal arhitektuurikonkursil Architizer A+ Awards võitis hoone ühe rahva lemmiku auhindadest. Linna asukoht Saksamaa ja Venemaa vahel on linna ajaloos mänginud suurt osa ning neist aegadest pärineb kasarmulinnak ja kindlustused. Uudistame allesjäänud kindlustusi, mille rajamist alustati juba 19. sajandi lõpus tsaari Venemaa eestvedamisel. 20. sajandi alul, pärast Saksamaaga sõpruse ja koostöölepingu allkirjastamist muutusid kaitserajatised ebaoluliseks ning lasti õhku. Praegu on näha see, millest inimene ja lõhkeained jagu ei saanud, kuid mille kallal teeb järjekindlat hävitustööd meri. Öö Liepajas- hotell Liva

4. päev: Hommikusöök hotellis, võtame suuna kodu poole. Teel külastame Tukumsi lähedal 20. sajandi alul uusgooti stiilis Riia šotlasest linnapea George Armistedi tarvis ehitatud Jaunmoku jahilossi. Loss oli lagunemas, kuid õnneks sai 1974 hoone oma valdusse Läti Metsamajanduse– ja metsatööstuse ministeerium ning algasid pikalt kestnud taastamistööd. Pärast lossikülastust teeme poe– ja söögipeatuse Riias, misjärel jätkame teed kodu poole. Tallinna jõuame hilisõhtul.

Hind: 345.- €

Hinna sees:

  • Bussisõit
  • Ekskursioonid
  • 3 ööd majutust hotellis *** koos hommikusöögiga
  • Jaunmoku jahilossi külastus
  • Saulkrasti jalgrattamuuseumi külastus

Lisatasu eest:

  • Ühekohaline tuba hotellides: 120.- €
  • Lõuna- ja õhtusöögid
  • Kindlustus, Tiit-Reiside partner on Salva

tervisekindlustus ( kattega 100 000 € )

9.99 EUR 0-6 aastastele
3.02 EUR 7-18 aastastele
3.29 EUR 19-29 aastastele
3.29 EUR 30-69 aastastele
5.92 EUR 71-79 aastastele
5.92 EUR üle 79 aastastele

VÕI reisitõrke- ja tervisekindlustus (tervise kate 100 000 €, reisitõrge kuni 320 €)
26.21 EUR 0-6 aaststele
11.06 EUR 7-18 aastastele
10.66 EUR 19-29 aastastele
12.23 EUR 30-69 aastastele
21.77 EUR 70-79 aastastele
30.75 EUR üle 79 aastastele

Kindlustuse hinnad võivad muutuda.

Võtan reisile kaasa:

*Kehtiva reisidokumendi – ID-kaardi või passi

*Kindlustuse – Euroopa Ravikindlustuskaardi (väljastab Eesti Haigekassa) ja/või kindlustusfirma poliisi.

Covid-19 riiki sisenemise infot saab jälgida välisministeeriumi Reisi Targalt lehelt