Kirjeldus

23.08. – 01.09.2023

BATUMI – KUTAISI – BORJOMI – SAGURAMO – KAZBEGI – TELAVI – TBILISI

Reisisaatjaks on Einike Sooväli

Lennugraafik (Turkish Airlines):

TK1422   WE 23AUG  TLLIST HS1 X 1225 1545
TK 392   WE 23AUG  ISTBUS HS1   1650 1940
TK 379   FR 01SEP  TBSIST HS1 X 1035 1205
TK1423   FR 01SEP  ISTTLL HS1   1510 1825

Äraantava pagasi kaal: kuni 30 kg, käsipagasi kaal: kuni 8 kg

NB! *Lendude ajad võivad muutuda!

1. päev, 23. august: koguneme Tallinna lennujaamas kell 10:30. Lend Tallinn – Istanbul – Batumi 12:25 – 19:40. Sõidame restorani “San Remo” õhtusöögile, seejärel majutume hotelli kaheks ööks.   White Sails Hotel ****

2. päev, 24. august: BATUMI Pärast hommikusööki algab ekskursioon Musta mere kuurortlinnas Batumis, mis on Gruusia suuruselt teine linn. Kuurordile omaselt on Batumis hulganisti Art Nouveau stiilis valgeid maju, imeliselt kaunid on mereäärsed promenaadid ja pargid. Lumivalgete marmorsammaste kolonnaad, purskkaev Chachi torn, tagurpidi pudeli kujuline hoone- Justiitskoda, mis öise valgustuse ajal sädeleb mitmevärvilistes tuledes. Lahe ääres paikneb Ali ja Nino skulptuur, mis kujutab igavest armastust. Linna ajaloolises osas ausb endine keskpanga hoone –  koos 17 saj. gooti tornidega kaunistab seda suur astronoomiline kell, kaunis gooti stiilis Püha Jumalaema katedraal jpm.

Lõunasöök
Õhtupoolikul vaba aeg puhkamiseks ja rannamõnude nautimiseks. Majutus samas hotellis.

3. päev, 25. august: BATUMI – MARTVILI KANJON – KUTAISI. Pärast hommikusööki lahkume hotellist. Teel Kutaisi poole külastame Martvili kanjonit – Abasha (Abashi) jõe vee uuristatud kaljulõhe Kutaisist 50 km läänes. Selle pikkus on 2,4 km, kanjoni seinte kõrgus ulatub kohati 40 meetrini. See looduslik vaatamisväärsus meelitab ligi palju turiste. Alguses väga vaikne ja sügav mäekuru, kus kivid on kaetud samblaga ja jõe vool on aeglane – tundub, nagu oleks aeg peatunud. Keset kanjonit ilmub ootamatult 12 m kõrgune lai kosk, millest igal sekundil langeb tonnide kaupa vett.

Päeva tipphetkeks on paadisõit koskedeni. Paadid, päästevestid ja kiivrid kai ääres viitavad raftingule, kuid kanjonis sõitmine on mõnus ja lihtne, kogu varustus on vaid ettevaatusabinõu. Marsruudi pikkus jõel on umbes 1 km ja retk kestab umbes 30 minutit.

Saabume Kutaisi`sse. Külastame Gelati kloostrikompleksi ja Bagati katedraali. Õhtusöök  ja majutumine.

Gala Boutique Hotel or similar

4. päev, 26. august: KUTAISI – VARDZIA – RABATI KINDLUS – BORJOMI Pärast hommikusööki käime Kutaisi turul ja sõidame siis Vardzia koobaslinna. Linn ehitati Gruusia lõunapiiride kaitseks George III ja tema tütre Tamara valitsemise ajal 12.-13. sajandil. Vardzia ei ole lihtsalt kividesse raiutud juhuslike ruumide kogum. See on mitmekorruseline kompleks tänavate, tunnelite ja treppidega, mis viivad kloostritesse, templitesse, kindlustesse, sauna, raamatukogudesse, elumajadesse jne. Kokku on üle 600 omavahel ühendatud ruumi kaheksal tasapinnal. Vaenlase rünnaku korral muutus klooster elanike kindluseks ja mahutas kuni 20 000 inimest.

Sõidame Akhaltsikhe linna ja  külastame selle peamist vaatamisväärsust – Rabati kindlust. Vana kivist kindlus seisab väikesel künkal Potskhovi jõe kaldal, seda on näha kõikjalt linnas. Kindluse nimi pärineb araabia keelest ja tähendab kindlustatud kohta. See 13. sajandil püstitatud sõjaväeline ehitis on sajandite jooksul palju näinud – mitu korda hävinud ja olnud erinevate vallutajate käes. Seetõttu näeb siin erinevate kultuuride ja religioonide jälgi. 2012. a. toimus suur rekonstrueerimine, mille järel Rabati kindlus muutus linna kultuurikeskuseks. Kindlusemüüride sees asuvad; kirik, mošee, sünagoog, väike park, ajaloomuuseum, erinevad poed, hotellid ja isegi perekonnaseisu amet.

Lõunasöök Akhaltsikhe Rabati restoranis

Õhtuks jõuame Borjomi, majutume hotelli, jalutame linna keskpargis ja sõidame funikulööriga vaadet nautima.  Hotel Paradise Borjomi ***+

5. päev, 27. august: BORJOMI – GORI – UPLISTSIKHE – MUKHRANI LOSS – SAGURAMO. Pärast hommikusööki sõidame Gori`sse, kus külastame ka Stalini muuseumi. Seejärel suundume Uplistsikhe`sse – hellenismiaegsesse kaljusse raiutud linna Mtkvari jõe vasakul kaldal. Linn on kui omapärane kombinatsioon paganliku ja kristliku arhitektuuri kooseksisteerimisest.

Lõunasöök Goris

Teel Saguramo poole külastame Mukhrani lossi (Château Mukhrani). See on tõeline Gruusia kuninglik loss, mis ühendab nelja põhikomponenti: viinamarjaistandused, veinikelder, loss ja ajalugu. 1512 a. sai Mukhranist Bagrationi kuningliku perekonna valdus. Veinitootmise asutas kuulus kuningliku perekonna esindaja Ivane Mukhranbatoni. 1876. a. naases ta veini valmistamise teadmistega Prantsusmaalt ja alustas sellega ka Mukhani lossis.

Õhtuks jõuame Saguramosse, majutume hotelli. Sevsamora resort & spa****

6. päev, 28. august: SAGURAMO – MTSKHETA – ANANURI KINDLUS – KAZBEGI. Hommikusöök hotellis. Mtskheta – iidne Gruusia pealinn (UNESCO kultuuripärandi nimistus). Külastame Jvari kloostrit mäe otsas, kust avanevad kaunid vaated vanale pealinnale. Jvari kirik on ainulaadne näide varakristlikust arhitektuurist. See ehitati kohale, kus püstitati üks esimesi kristlikke riste Gruusias. Svetitskhoveli katedraal on Mtskheta peakirik – ajalooline ja püha koht, kus hoitakse ka killukesi Kristuse rüüst.

Sõidame Khevi provintsi. Läbime Gruusia sõjatee – kõhedust tekitava maaliliste vaadetega ajaloolise mägitee, mille kõrgeim punkt on 2379 m üle merepinna. Imetleme kristallselge veega Jinvali (Zhinvali )veehoidlat ja külastame ajaloolist Ananuri kindluskompleksi, mille kõrged müürid kaitsevad  kolme kirikut, kellatorni ja tsiviilrajatisi.

Lõunasöök Chabarukhi restoranis Pasanauris

Saabume Kazbegi väikelinna, kust avaneb kaunis vaade Kazbeki (või Mkinvari) mäetipule (5033 m., Kaukasuse kõrguselt seitsmes tipp). Kazbeki mäge seostatakse Prometheuse müüdiga. Legendi järgi aheldati ta mäele karistuseks selle eest, et varastas jumalatelt tule ja andis selle surelikele. Majutume Kazbegis kahte hotelli Gold Kazbegi ***+    ja. Tower Kazbegi***+

7. päev, 29. august: KAZBEGI – GERGETI, GVELETI – GUDARI VAATEPLATVORM – TELAVI. Hommikusöök hotellis. Sõidame džiipidega mägedesse ja külastame Gergeti kompleksi ja Gveleti juga. Gergeti Püha Kolmainu kirik asub Ida-Gruusia mägises Khevi provintsis Gergeti mäel, 2170 meetri kõrgusel Kazbegi liustiku all. Kirik ehitati 14. sajandil. Oma kauge asukoha tõttu kasutati sajandeid Gergetit Mtskheta väärtuslike säilmete peitmiseks sissetungide ja sõdade eest. Edasi sõidame Gveleti joa juurde, mida võib tõlkida ka kui mao või ussi juga. See on Gruusia üks uhkemaid jugasid.

Teel Telavi suunas peatume Gudauri vaateplatvormil ja seejärel suundume Kahhethi (Kakheti) piirkonda, mida tuntakse veini sünnikoha ja viinamarjakasvatuse hällina. Veinide degusteerimine, Churchkhela maiustuste valmistamise õpituba ja õhtusöök kohalikus peres Gurjaanis.

Majutume hotelli Telavis. Holiday Inn Telavi****

8. päev, 30. august: TELAVI – TSINANDALI – KVARELI – BODBE – SIGNAGI – TBILISI. Hommikusöök hotellis. Külastame Gruusia ühe armastatuima ja tähelepanuväärseima perekonna – printside Chavchavadze elukohta Tsinandalis. 19. saj. legendaarse tegelase Aleksander Chavchavadze valdused: suvemõis, aiad, veinitehas jm.  Tutvume kaljusse raiutud Kvareli veinitunneliga, – degusteerimine Khareba veinikeldris. Seejärel külastame Bodbe kloostrit, kus asub kristluse Gruusiasse toonud Püha Nino matmispaik.

Jätkame teed kuningliku Signagi (Sighnaghi) poole – mäe otsas asuvasse väikelinna, kust avaneb kaunis vaade Alazani orule ja Kaukasuse mäeahelikule. Linna ümbritseb 18. saj. kindlustusmüür – pikim Gruusias.

Lõunasöök Signagis.

Sõidame Tbilisi`sse ja majutume hotelli kaheks ööks. Ramada by Wyndham Old City****

9. päev, 31. august: TBILISI. Pärast hommikusööki alustame Tbilisi linnaekskursiooni. Vana Tbilisi süda –maalilised pastelsetes toonides puitmajad munakivisillutisega tänava ääres. Rahu sild üle Mtkvari jõe, mis ühendab vana ja kaasaegset linna.

Sõidame köisraudteega Narikala kindlusesse, kust avaneb kaunis vaade Kartlis Deda (Gruusia Ema) kujule ja linnale. Narikala kindluse jalamil asub ajalooline väävlivannide kvartal Abanotubani. Peatume kaldus kellatorni juures, seejärel suundume Püha Kolmainu Tsminda Sameba katedraali juurde, mis on kõrgeim kirik Tbilisis ja mida tunnustatakse “Uue Gruusia” sümbolina. Jalutame Shardeni tänaval, kus võiks juua tassikese kohvi või teed ja külastada suveniiripoode.

Külastame ka Dry Bridge erakordset kirbuturgu Tbilisi kesklinnas, mis sobib suurepäraselt vanade ja antiiksete asjade austajatele. Müügil on suur valik antiikesemeid, ehteid, vanu raamatuid, kaarte, märke, kööginõusid jm. Turg asub sillal, mis varem viis üle jõe, kuid praegu – üle tee. Sellest ka nimi  “kuiv sild”.

Õhtusöök koos folkloorietendusega restoranis Mravaljamieri. Ööbimine samas hotellis

10. päev, 1. september: varane hommikusöök hotellis ja sõit lennujaama. Lend Tbilisi – Istanbul – Tallinn 10:35 – 18:25.

HIND: 1700.- EUR (varajase tellija soodustus 1550.- EUR)

Hind sisaldab:

 • Lennupileteid (Turkish Airlines, äraantav pagas kuni 30 kg)
 • Bussi kogu reisi vältel
 • Hotellimajutust koos hommikusöögiga
 • Lisaks ühte söögikorda päevas – lõuna- või õhtusööki vastavalt reisikavale
 • Vene keelt kõnelevat kohalikku giidi, meie reisijuht tõlgib ekskursioonid eesti keelde
 • Kõiki programmis mainitud sissepääsupileteid
 • Džiibituuri Gergeti kompleksi ja Gveleti joale
 • Folkloorietendusega õhtusööki viimasel õhtul.

Lisatasu eest:

Ühekohaline majutus:  260.- € 

Kindlustus

Tervisekindlustus (kattega 100 000 €)

 • 0-6 a 35.45 €
 • 7-18 a 10.71 €
 • 19-29 a 11.68 €
 • 30-69 a 11.66 €
 • 70-79 a 21.02 €
 • 80 a ja vanemad 21.02 €

     Tervise- ja reisitõrkekindlustus(tervis 100 000 €, reisitõrge kuni 1600 €)

 • 0-6 a 146.30 €
 • 7-18 a 63.62 €
 • 19-29 a 58.92 €
 • 30-69 a 70.22 €
 • 70-79 a 128.72 €
 • 80 a ja vanemad 192.14 €