Siber

Hind alates

1250.00 €

Reisi aeg

24. juuli 2018 - 01. august 2018

Reisikirjeldus

Uuralist itta jääv Venemaa piirkond - Siber. Tutvume kuidas ta asustati, kuidas sai temast Venemaa koloonia ning mismoodi sattusid Siberisse elama tänaste siberlaste esivanemad. Kuidas aja jooksul tekkis siberlase identiteet, st kuidas venelastest ja teistest Siberisse sattunutest said siberlased. Miks oli see represseeritute asumispaik, kes ja miks olid sinna saadetud.

Imetleme oma kiduruses hingematvalt kaunist ja karget loodust, sooje ja sõbralikke inimesi, nukravõitu ajalugu ning uhket meelt.

Ajakava

1. päev

24.07.2018. Kogunemine lennujaamas väljuvate lendude infotabloo juures kell 18.40. Lend Tallinn – Moskva kell 20.40-22.15, Moskva  - Tomsk kell 01.15 – 09.15.

2. päev

25.07.2018. Saabumine Tomskisse. Hommikusöök. Linn asub Lääne-Siberis, Tomi jõe kaldal. Tomski ebatavaline arhitektuur on peamine Tomski kultuuriline rikkus. Kõikjal on hooneid, mis on ehitatud Siberi baroki algupärases stiilis. Ülestõusmise kirik on üks kõige säravamaid Siberi arhitektuurilise stiili näiteid. Ekskursiooni käigus külastame Tomski puitarhitektuurimuuseumi. Lõunapaus. Sõit Spasskoje Sinii Utjos`i asulasse. Asula asutati 1620 aastal endise kasakate garnisoni kohale. See valvepost kaitses Tomskit lõuna poolt. 1923 aastal nimetati küla Bulgaaria riigimehe, Vasil Kolarovi auks - Spasskoje-Kolarovo. Asulal on rikas neljasaja-aastane ajalugu, mis on tihedalt seotud Tomski linnuse rajamisega 1604. aastal. Siia asustati nn künnitalupojad, kellele oli määratud riigimaa harimise kohustus. Nad said maatüki, mida harisid ja kuhu ehitasid endale tare. 17–18 sajandi keskel kulges läbi Spasskoje Siber-Moskva kauba- ja postitee. Osa sellest teest kandis 20 sajandi alguseni Spasskoje kaubatee nime. 1783 aastal ehitati puukiriku asemele kivist pühakoda Spassky Hram (katedraal). On teada, et kirikus oli imettegev Päästja ikoon, mis kahjuks nõukogude aastatel hävines. Spassky küla on oma Siberile tüüpiliste iidsete ehitistega kui muuseum. Blue Cliff on looduslik geoloogiline vaatamisväärsus, mille nimi on tulnud kivimite sinakashallist värvusest ja mis annab muljetavaldava vaatepildi ümbritseva maastiku taustal. 20 sajandi alguseks oli Spasskoje vald üks suuremaid Tomski maakonnas. Selle koosseisu kuulus 37 asustatud punkti. Tagasipöördumine Tomskisse. Vaba aeg. Ööbimine hotellis.

3. päev

26.07.2018. Hommikusöök hotellis. Tomski Riikliku Ülikooli ajaloo- ja mineraloogiamuuseumi külastus. Siin saab tutvuda Siberi ajalooga - saab põhjaliku ülevaate sellest, kuidas Siberis elati, milliseid esemeid ja tööriistu kasutati, milliseid riideid kanti jne. Muuseumi observatooriumi tornist avaneb kaunis vaade linnale. Lõunapaus. Soovijatele Tomski ülikooli Siberi botaanikaaia külastamine (väga põhjalik kollektsioon siberi floorast). Vaba aeg. Ööbimine hotellis.

4. päev

27.07.2018. Hommikusöök hotellis. Ekskursioon Bogoroditse- Aleksejevski kloostrisse, mis on seotud legendiga Vene tsaar Aleksander I elu lõpust. Tsaaril on seoseid ka Eestiga ja väidetavalt elas ta oma elu lõpuosa kloostris mungana.

Ekskursioon Semilužki asulasse – kasakate linnakesse. Linnus rajati 17 sajandi kasakate linnuse eeskujul. Läbi asula kulges Siberi kaubatee, siin asus 29 versta pikkust teelõiku teenindanud postijaam. Asula ise oli Tomski oblasti kaubaveo keskuseks. 1891 aastal peatus siin troonipärija Nikolai, tulevane tsaar Nikolai II, kes pöördus tagasi Kaug-Ida reisilt.

5. päev

28.07.2018. Hommikusöök hotellis. Sõit lennujaama. Lend Tomsk - Tjumen.YC-390 14:00 – 14:10  Kohalik buss ootab meid lennujaamas. Lõunasöök . Peale seda sõidame Pokrovskoje külla, paika kus sündis ja kasvas Venemaa üks müstilisem ja kuulsam tegelane 19 saj alguses - Grigori Rasputin. Rasputin oli Vene Tsaari Nikolai II perekonnasõber ja troonipärija Aleksei ravitseja. Külastame 1990 a loodud Rasputini majamuuseumi. Õhtuks sõidame Tobolskisse, mis on olnud üks tähtsam Siberisse asumisele saatmise vahepeatuse paik Venemaal. Linn rajati  juba 1587 aastal ning  tänapäeval on see üks ilusamaid Venemaa linnu. Igast kivist hingub ajalugu. Oma omapärase topograafia tõttu on Tobolsk jagatud kaheks osaks – üla- ja all-linn. Tobolski arhitektuur, ajalugu ja kaunid looduslikud vaated on muutnud Tobolski Siberi kõige tähtsamaks turismikeskuseks. 1838 aastal ehitati Kremli lähedale vangla. Sellised kuulsad inimesed nagu Dostojevski, Korolenko, Solženitsõn ja teised on seal vangidena viibinud. Õhtusöök. Majutume hotelli. Vaba aeg.

6. päev

29.07.2018. Hommikusöök hotellis. Ekskursioon Tobolskis – esmalt külastame 17 saj rajatud Kremlit, mis on ainuke kivist ehitatud kreml Siberis. Suurimaks vaatamisväärsuseks Kremlis on Sofia katedraal oma 75 m kõrguse kellatorniga. Katedraal on vanim kivist pühakoda Siberis. Ekskursioon -  Romanovid ja Siber: võimult tõugatud Venemaa viimane tsaar Nikolai II koos oma perekonna ja lähikondlastega elas Tobolskis kuberneri mõisas oma viimaseid elupäevi. Sealt viidi nad Jekaterinburgi hukkamisele, mis toimus Ipatiievi majas 17. juulil 1918. aastal. Lõuna. Ekskursioon Tobolski vanalinnas, külastame ka Zavalnoje memoriaalkalmistut - rahupaika, kuhu on maetud palju kuulsaid Siberisse saadetud inimesi. Vaba aeg. Õhtusöök. Ööbimine hotellis.

7. päev

30.07.2018. Hommikusöök hotellis. Lahkume Tobolskist ja sõidame 20 km kaugusel Abalaki külas, Irtõssi jõe kaldal asuvasse vene õigeusu mungakloostrisse. Paik, kus korduvalt on juhtunud religioossed imed. Kloostri vanim hoone - Znamensky katedraal pühitseti 1691 aastal. See on ainulaadne ehitis, üks unikaalsemaid Siberi arhitektuuri teostusi. Nõukogude ajal mungad represseeriti ja klooster suleti. 1994 aastast on klooster taas avatud.

Edasi liigume Jalutorovski asulasse (lõunapaus), mis asutati 1659. aastal kui Jalutorovski vangla. See on paik, kuhu saadeti asumisele dekabristid. Trans-Siberi raudtee avamisega hakkas Jalutorovsk aktiivselt kasvama. Peamised vaatamisväärsused: Sretenski katedraal, unikaalne puidust vangla, dekabristide monument, Dekabrist Muravjov – Apostoli majamuuseum jne. Tagasipöördumine Tjumenisse.

8. päev

31.08.2018 Hommikusöök hotellis. Ekskursioon Tjumenis. 1586 aastal asutatud Tjumen oli esimene vene asustus Siberis. Tänapäeval on Tjumen Venemaa naftapealinn. Tjumeni Oblastis paiknevad Venemaa suurimad nafta- ja gaasivarud. Siin on esindatud maailma suurimad naftapuurimisettevõtted. Siinsed elanikud teenivad seetõttu suuremaid sissetulekuid kui mujal Venemaal ning see on linnapildis selgesti näha.

Kolokolniki muuseumi külastamine. See on ainus säilinud Tjumeni kaupmehe elamu. Hoone fassaad on ehitatud neoklassitsismi, baroki ja traditsioonilise Tjumeni nikerduste kombinatsioonist. Eluruumide interjöörid, pidulikult valgustatud luksuslik saal, kõikjal Kolokolnikovide perekonna portreedega kaunistatud seinad ja kaupluse ruumid, mis kajastavad endas 19 sajandi lõpu ja 20 sajandi alguse kaupluste pilti. Lõunapaus. Vaatame ära ka nn Kummardamise (austusavalduse) risti, mis asub sadamakail ja kust tsaariperekond asus teele asumisele Tobolskisse. Vaba aeg. Jalutuskäik imeliste vaadetega kaldapromenaadil. Ööbimine hotellis.

9. päev

01.08.2018. Hommikusöök hotellis. Vaba hommikupoolik. Transfeer lennujaama. Lend Tjumen – Moskva 14.25-15.15 ja Moskva – Tallinn 18.10-19.50.

Hind sisaldab

 • Lennupiletid Tallinn-Moskva-Tomsk, Tomsk-Tjumen, Tjumen-Moskva-Tallinn (Aerofloti reeglid: ära antav pagas kuni 23 kg, käsipagas kuni 10 kg)
 • Giid-reisisaatja teenust
 • Ekskursioone vastavalt programmile. NB! Ekskursioon on venekeelne, Tiit-Reisid´e poolt on tõlge eesti keelde
 • Muuseumide pileteid vastavalt programmile
 • Majutust koos hommikusöökidega
 • 7 lõunasööki

Lisatasu eest

 • Ühekohalise toa lisatasu 210 €
 • Venemaa viisa 64 €
 • Tervisekindlustus VÕI tervisekindlustus koos reisitõrkega

Hinnad

Hind: al 1250 €

Tervisekindlustus:

 • 0-6a 17 €
 • 7-18a 8.50 €
 • 19-64a 8.33 €
 • 65-70 12.75 €
 • 71-79a 17 €
 • 80+a 25.50 €

Tervisekindlustus koos reisitõrkega

 • 0-6a 52.68 €
 • 7-18a 26.34 €
 • 19-64a 25.81 €
 • 65-70a 39.51 €
 • 71-79a 52.68 €
 • 80+a 79.01 €