Saksamaa - usuisa M.Lutheri ja muusikalise geeniuse J.S.Bachi radadel

Hind alates

1050.00 €

Reisi aeg

05. juuli 2018 - 12. juuli 2018

Reisikirjeldus

Reisijuhid: Martin Lutherit ja temaga seotud paiku tutvustab Dr. theol, prof. Arne Hiob. Johann Sebastian Bachiga seotud  paiku ja oreleid tutvustab ja mängib Prof. Andres Uibo

Kesk-Saksamaal on elanud ja tegutsenud olulised suurkujud: Martin Luther (1483-1546) ja Johann Sebastian Bach (1685-1750). Mõlema tegevus oli murranguline maailma ajaloos: Luther pani usulis-vaimse aluse uusajale, Bach uuemale muusikale. Nii nagu räägitakse ajast enne ja pärast Lutherit ja reformatsiooni, kõneldakse ajastutest enne ja pärast Bachi muusikaajaloos. Prantsuse ja Vene revolutsioonide katsed muuta aega, mida arvestatakse Jeesuse Kristuse järgi, luhtusid. Kuid mitte Lutheri ja Bachi ettevõtted, kes teadlikult seadsid oma loomingu, sammud ja arvestused Lunastaja jäetud jälgedesse.

Reisikava kulgeb marsruudil: Tallinn – Frankfurt Maini ääres – Speyer – Worms – Marburg – Eisenach – Arnstadt – Erfurt – Weimar – Eisleben – Wittenberg –Leipzig  – Tallinn.

Ajakava

1. päev

Neljapäev / 05. juuli

Kogunemine kell 12.00 lennujaamas Väljuvate lendude infotabloo juures.

Lend Tallinn – Frankfurt  (Lufthansa 14.00 – 15.25)

Lennujaamast asume bussiga kohe teele Speyeri suunas. Speyeri toomkirik on maailma suurim romaani stiilis ehitis. Ka seal on Luther viibinud. Nimetus "protestantism" pärineb nimelt Speyerist.  Edasi teeme juttu Wormsi riigipäevast, aastast 1521, kui Luther tegi teatavaks mõtted reformatsioonist. Õhtuks sõidame Marburgi, kus majutume.  http://www.stuempelstal.de/en/hotel.html

2. päev

Reede / 06. juuli

Päev Marburgis. Algame Püha Elisabethi kirikust, jalutame maalilisse ülalinna, kus asuvad ajalooline Marburgi loss ja der Alte Universität. Marburg ongi eeskätt ülikoolilinn. Meenutame  Lutheri ja Zwingli armulauaõpetuse-vaidlust, mis toimus selles lossis. XX sajandil töötasid Marburgis kuulsad teoloogiaprofessorid Rudolf Otto ja Rudolf Bultmann. Moodne teoloogia. Ööbima sõidame  Eisenachi. Majutume 2 ööks  www.hotel-am-bachhaus.de

3. päev

Laupäev / 07. juuli

Sõidame Grossengotternisse, kus näeme ja kuulame Trost-orelit. Mägise Tüüringeni kaunis vaatamisväärsus on Wartburgi kindlus, kus muude ruumide seas asub Lutherile maapaos olles kasutada antud tuba. Seal ta tõlkis Piiblit saksa keelde, nii pandi alus tänasele saksa kirjakeelele.

Külastame Luheriga seotud maja Eisenachis, räägime Piiblist ja luterlusest.

Teine teema: Lutherist Bachini. Eisenachis möödus suur osa Lutheri noorusest Külastame Johann Sebastian Bachi muuseumi, endasarnaste seas ainulaadset.  Võimalik on omaette kuulamistoolis istudes kuulata ja kogeda Bachi muusika kohta kõike, mida tahaks.

Ööbime Eisenachis.

4. päev

Pühapäev / 08. juuli

Jumalateenistus Eisenachi kirikus. Külastame Johann Sebastian Bachi muuseumi, kus on ainulaadne võimalus omaette kuulamistoolis istudes kuulata ja kogeda Bachi muusika kohta kõiki nüansse, mida tahaks. Edasi sõidame Arnstadti ja Ehrfurti suunas. Arnstadtis töötades abiellus noor Bach. Põikame Dornheimi kirikusse, kus Bach laulatati ja mis ongi laulatuste rohkuse poolest kuulus. Samas külakeses toimus a 1813 Napoleoni võitnud valitsejate Vene tsaari Aleksander I, Austria-Ungari keisri Franz II ja Preisi kuninga Friedrich Wilhelm III kohtumine, et valmistada ette Viini kongressi.

Ööbimine Erfurdi lähedal . Majutume 2 ööks Hotel Weisser-Schwan

5. päev

Esmaspäev / 09. juuli

Ehrfurt – Toomkirik ja Severuse kirik. Augustiinlaste klooster, teemaks on Luther kloostris. Munklus ja skolastika, elu kloostris. Meister Eckhart ja temaga seotud Predigerkirche. Keskaja müstika.  Õhtupoolikul külastame Wechmari- paika, kuhu aastal 1530 saabus Ungarist Lutheri usu omaksvõtu tõttu J.S.Bachi vaarisa Vitus (Veit) Bach. Wechmar oli koht kus aastaks 1524 oli Lutheri usk kõige kindlamalt juurdunud. Vaatame Bachide suguvõsa majamuuseumi ja ka veskit kuus töötas Veit Bach, mees kes pani aluse suurele Bachide dünastiale ja sellega ühtlasi võimsale Saksa muusikakultuurile! Majutus Erfurtis samas hotellis.

6. päev

Teisipäev / 10. juuli

Weimar – Eisleben - Wittenberg

Kirjanduslik, muusikaline, arhitektuuriline Weimar oli 18. sajandil kultuurilinnana väga tähtis paik. Peter-Pauli kirik ehk Herderkirche. Bach elas Weimaris 1708-1717.

Eislebeni linnakeses näeme Lutheri sünnimaja, ristimiskirikut, samuti kirikut, kus ta pidas viimase jutluse ja maja, kus Luther suri. Võimaluse korral väisame veel Mansfeldi, kus möödus Lutheri lapsepõlv. Räägime ristimisest, surmast ja surmajärgsest.  Majutume Wittenbergi 2 ööks Hotel & Restaurant „Am Alten Anker“

 

7. päev

Kolmapäev / 11. juuli

Wittenberg. Lutheri maja, linnakirik, lossikirik (Schlosskirche). Kes jõuab ja jaksab, saab vaadata veel haridusliikumise suurkuju Melanchtoni maja, ja Wittenbergi tähtsate kodanike, kunstnike ja ühiskonnategelaste Cranachite maja, mis hõlmab tolleaegses kesklinnas terve  kvartali.

Räägime reformatsioonilisest läbimurdest, „ainult Kristus” põhimõttest, usus õndsakssaamisest, kirikust, paavstlusest jpm.  Majutume samas hotellis.

8. päev

Neljapäev / 12. juuli

Leipzig: Thomaskirche,kus asub Johann Sebastian Bachi haud. Saame heita pilku ka selle linna südamele  ja sealsetele vaatamisväärsustele.

Õhtul lendame koju.

LH165 Leipzig/Halle(LEJ)-Frankfurt(FRA) 18.30–19.25

LH884 Frankfurt(FRA)–Tallinn(TLL) 20.50-00.05

Hind sisaldab

 • Lennupileti Tallinn-Frankfurth ja Leipzig-Frankfurt-Tallinn koos pagasiga (23 kg äraantavat pagasit + 8  kg käsipagasit)
 • Majutus 7 ööd koos hommiku- ja õhtusöögiga
 • Bussisõidu
 • Ekskursioonid
 • Muuseumide sissepääsud

Lisatasu eest

 • Tervise- või reisikindlustus
 • Ühekohalise toa lisatasu 210 €

Hinnad

Reisipaketi hind 1050.- €

Kindlustus 8-ks päevaks:

  Tervisekindlustus

Reisikindlustus

   0 - 6 a    19.26 €    46.61 €
   7 - 18 a    9.63 €    23.31 €
   19 - 64 a    9.44 €    22.84 €
   65 - 70 a    14.44 €    34.95 €
   71 - 79 a    19.26 €    46.61 €
   80+ a    28.89 €    69.92 €