Püha maa - Iisrael


Reisi aeg ja hind:

06. oktoober 2020 - 14. oktoober 2020 (Reis jääb viiruse leviku tõttu ära.)
Hind: 1350.00 Soodushind: 1250.00

07. november 2020 - 15. november 2020 (Reis jääb viiruse leviku tõttu ära.)
Hind: 1350.00 Soodushind: 1250.00

16. märts 2021 - 24. märts 2021
Hind: 1350.00 Soodushind: 1250.00


Reisikirjeldus

Tähtis info.  Seoses viiruse levikuga jääb oktoobri reis ära. Uued kuupäevad on 16-24.03.2021

Giid:  Dr. theol. prof. Arne Hiob

07.11 - 15.11.2020 reisi lennuplaan

 • 07. november 10:40 - 11:30 Tallinn - Riia Air Baltic BT 312
 • 07. november 15:00 - 19:10 Riia - Tel Aviv Air Baltic BT 771
 • 15. november  06:40 - 11:05 Tel Aviv - Riia Air Baltic BT 772
 • 15. november 12:15 - 13:05 Riia - Tallinn Air Baltic BT 313
 • Äraantava pagasi kaal: kuni 20 kg, käsipagasi kaal: kuni 8 kg

 

16-24.03.2021 reisi lennuplaan

 • TK1422 TU 16MAR TLLIST HK38X 1300 1725
 • TK 864 TU 16MAR ISTTLV HK38 2025 2140
 • TK 865 WE 24MAR TLVIST HK38X 0840 1215
 • TK1423 WE 24MAR ISTTLL HK38 1445 1710
 • Äraantava pagasi kaal: kuni 23 kg, käsipagasi kaal: kuni 8 kg


Ajakava

1. päev

Koguneme Tallinna lennujaamas väljuvate lendude infotabloo juures 2 tundi enne väljalendu. Lendame Tel Avivi. Tel Avivis läbime passikontrollid, saame pagasi ja viisat asendava lehekese, mis tuleb alles hoida kuni riigist lahkumiseni. Sõidame bussiga Petlemma.Ööbimine Petlemmas, kaks ööd samas  hotellis

2. päev

Hommikusöök. Sõidame Hebronisse u 30 km Petlemmast lõunas ja külastame nn Sõprade pühamut (Haram al-Khalil) – selles endises katedraalis asuvad nüüd nii sünagoog kui ka mošee. Mošees on näha Makpela koopa ava, seal puhkavad usu-esiisade Aabrahami, Iisaki ja Jaakobi ning nende naiste Saara, Rebekka ja Lea luud.

Külastame Petlemmas Karjaste väljal kabelit, kus ilmusid kord karjastele inglid ja kuulutasid Õnnistegija sündi. Seejärel tutvume Jeesuse sünnikirikuga, mille all asub koobas ehk grott, kus ta sündis. Kui jõuab, jalutame Piimagroti kabelisse, uudistame linna.

Õhtusöök ja ööbimine Petlemmas samas hotellis.

3. päev

Hommikusöök. Sõidame Iisraeli põhjaosas asuvasse Galileasse. Külastame Jeesuse peamisi tegevuspaiku Galilea järve ääres. Kapernaumas Peetruse maja ja sünagoogi. Tabghas Jeesuse mäejutluse paika, Ülestõusnu ilmumise kabelit ja leivapaljundamise kirikut.

Edasi sõidame Naatsaretti. Külastame Maarja kuulutuskirikut ja vaatame linna. Õhtusöök ja majutumine Naatsaretis, kaheks ööks hotellis. MARYS WELL NAZARET***

4. päev

Hommikusöök. Külastame Tabori mäge, kus Jeesus muudeti ehk kirgastati. Edasi sõidame linna, mille traditsiooniline araabiapärane nimi on Safed, juudipärane aga Tsfat (Zefad). See on ajalooline juudi müstikute linn ja praegugi linn, kus domineerib juudi miljöö. 

Õhtusöök ja ööbimine samas hotellis.

5. päev

Hommikusöök. Tekib marsruutide valik, mis sõltub julgeoleku hetkeolukorrast.

Kui võimalik, sõidame vaatama Vana-Iisraeli pealinna Samaariasse (praegu Sebastje), kuhu kohaliku pärimuse järgi on maetud Ristija Johannes ja Nablusesse ehk Seekemisse kaevule, kus Jeesus kohtus Samaaria naisega. Edasi sõidame Jeruusalemma.

 VÕI sõidame Jaffasse (Joppesse), vanasse mereäärsesse linna, millega on kokku kasvanud alles sajandi vanune Tel Aviv. Jaffas äratas Peetrus üles naisjüngri Tabiita. Tel Aviv on tuntud seoses Iisraeli riigi taasloomisega 20.sajandil. Vaade avaneb moodsale suurlinnale ja kaunile mererannale. Sõites Jeruusalemma suunas väisame ka Abu Goshi, mis võib olla muistne Emmaus. 

Majutume neljaks ööks Jeruusalemmas, hotellis Jerusalem Gate Hotel. Õhtusöök.

6. päev

Hommikusöök. Sõidame bussiga Õlimäele Jeruusalemmas. Näeme Taevaminemiskabelit, kus Jeesus taevasse läks ja Pater Nosteri kirikut, kus asub Jeesuse õpetusgrott. Edasi liigume vaateplatvormile, kust paistab linna panoraam koos ümbrusega. Laskume Ketsemani aeda, kus Jeesus kinni võeti. Külastame selles olevat Kõigi Rahvaste Kirikut. Sealsamas asuvad ka Ketsemani ehk Õlipressi grott ja Neitsi Maarja hauakirik.

Matkame läbi Kidroni oru Jeruusalemma. Teepeale jääb Nutumüür. Puhkame, lõunatame. Näeme, kuidas linna piires vahelduvad juutide ja araablaste linnajaod. Külastame Püha Haua kirikut, kus on nii Kolgata mägi kui ka Jeesuse haud.

Õhtusöök ja ööbimine samas hotellis.

7. päev

Hommikusöök. Sõidame Betaaniasse, kus asub Piiblist tuntud Laatsaruse haud, kelle Jeesus surnuist üles äratas. Edasi käime Jeesuse ristimiskohas Jordani jõe ääres ja vaatleme seda olulist paika, mis asub teisel pool jõge – Jordaanias.

Külastame Jeerikot, "maailma vanimat linna".

Järgnevalt sõidame Surnumere äärde, mis on üks maailmaimesid. Ujume, suvitame.

Õhtusöök ja ööbimine Jeruusalemmas samas hotellis

8. päev

Hommikusöök. Sõidame bussiga Ein Karemisse Jeruusalemma külje all, kus sündis Ristija Johannes ja kus toimus kahe lapseootel nõo, Maarja ja Eliisabeti kohtumine.

Nüüd tagasi Jeruusalemma. Bussituuril vaatleme Knessetit, Püha Risti kloostrit, ortodokssete juutide linnaosa jm. Jalgsi liigume Jaffa väravast Siioni mäele, kus asub Jeesuse viimse õhtusöömaaja saal (seal paigas võis toimuda ka ülestõusnud Jeesuse ilmumine uste lukus olles ning Püha Vaimu langemine nelipühal) ja Maarja uinumise kirik. Samas on kuningas Taaveti hauamälestusmärk.

Vaba aeg. Valikpaigad, kui ajaliselt veel jõuab. Templimägi (avatud väga lühikest aega ja pikk järjekord), Püha Anna kirik vms.

Õhtusöök ja ööbimine samas hotellis.

9. päev

Tagasilend koju. Buss tuleb hotelli juurde 4 tundi enne väljalendu. Lend Tel Avivist Tallinnasse. 

*Lennuajad võivad pisut muutuda, vastavalt sellele muutub ka hotellist väljasõidu aeg.

Teadmiseks: Palestiina aladel asuvaid Hebronit ja Nablust külastame võimalust mööda, lähtudes julgeoleku hetkeolukorrast.


Hind sisaldab

 • Lennupileteid
 • Majutust koos hommikusöögiga
 • 7 õhtusööki
 • Reisiprogrammi ja ekskursioone vastavalt kirjeldusele
 • Muuseumide ja muude sissepääsude pileteid


Lisatasu eest

 • Ühekohaline tuba: 160.- €
 • Tervisekindlustus või tervisekindlustus koos reisitõrke riskiga


Hinnad

Tervisekindlustus

 • 0-6a 20.86 €
 • 7-18a 10.43 €
 • 19-64a 10.22 €
 • 65-70a 15.65 €
 • 71-79a 20.86 €
 • 80+a 31.29 €

Reisitõrke- ja tervisekindlustus

 • 0-6a 64.52 €
 • 7-18a 34.39 €
 • 19-64a 33.78 €
 • 65-70a 49.46 €
 • 71-79a 64.52 €
 • 80+a 94.66 €

 

Raamatutest, mis aitavad mõista reisiga seotud paiku, on soovitada nt järgmisi:

Arne Hiob "Püha Maa, juudid ja Jeesus." Tartu 2012; Johannes Esto Ühing.

Silmaringi reisijuht: IISRAEL, PETRA JA SIINAI. Tallinn 2012; Koolibri.

"Sellised nad on : iisraellased..."

VIISAINFO:

Iisraeli reisimiseks on vajalik PASS, mis kehtib veel vähemalt 6 kuud pärast reisi lõppu, seda kontrollib Iisraeli piirivalve. Passis ei tohi kindlasti olla Iraani, Süüria, Liibanoni, Liibüa, Iraagi, Saudi Araabia, Kuveidi viisat. Küsimusi tekib Egiptuse ja Jordaania viisade puhul, kuid need on lahendatavad.

Eesti kodaniku passiga on riiki sisenemine viisavaba
Eesti kodanikud võivad Iisraelis ilma viisata viibida kuni 90 päeva poole aasta jooksul.
Vajalikud dokumendid:
– pass, kehtiv vähemalt 6 kuud pärast riigist lahkumise kuupäeva
– edasi- tagasi lennupiletid
– soovitav majutuse kinnitus või info kutsujate kohta Iisraelist
– tervisekindlustus kogu reisi perioodiks
– riigis viibimiseks vajalikud rahalised vahendid, näiteks krediitkaart, sularaha

Kui reisib alla 18 a. laps, kas ühe vanemaga või ilma vanemateta, siis on vajalik reisile kaasa võtta inglisekeelne notariaalselt kinnitatud vanemate luba (või teise vanema luba).

Eesti hall välismaalase pass, olemas elamisluba Eestis - vajalik taotleda viisa
Viisat ei saa taotleda reisibüroo kaudu, igaüks peab minema isiklikult saatkonda. Lähim saatkond asub Helsingis.

Riiki sisenemisel antakse ID-kaarti meenutav viisaleheke, mis tuleb reisi lõpuni alles hoida ja mida saab vajadusel ette näidata - näiteks kui liigutakse Palestiina territooriumide ja Iisraeli vahel. Kontrollpunktides tuleb olla viisakas ja vaoshoitud. Sõjalisi objekte ei tohi pildistada ilma loata.

Riigist väljumisel tuleb vastata piirivalve küsimustele. Näiteks - mis eesmärgil viibisite Iisraelis või Palestiinas, kus täpselt käisite, kellega kohtusite, mida kodustele kingituseks kaasa ostsite jne. Võimalik, et küsitakse korduvalt  - see kõik on turvalisuse huvides.

AJAVÖÖND on Iisraelis sama, mis meil

Kohalik RAHA - Iisraeli seekel ( ILS )

Kuna kaardimaksed ei toimi kõikjal, siis võiks taskurahaks seekleid kaasa osta (näiteks umbes 150 - 200 € eest). Kasulik on omada ka dollareid (USD) väiksemates kupüürides (või eurosid). Kuna euro ja dollar on kohalike mõistes samaväärsed, siis kasulikum on eelistada dollareid (sõltub kursist). Suuremate ostude puhul saab ka kaardiga maksta, ent mitte igal pool, juutide aladel rohkem, Palestiina aladel väga vähestes kohtades.

Iisraelis on kombeks anda teenindajale jootraha e. tippi. Pakikandjale hotellis, teenindajale kohvikus või mujal, bussijuhile jt.

WI-FI on, kuid see ei toimi nii endastmõistetavalt ja kõikjal, nagu Eestis. Mugavam on, kui reisi ajal puudub vajadus oma meilide ja kontodega tihedalt kursis olla.

RIIETUS - mugav, mida saab vajadusel vähemaks võtta või lisada. Jalanõud valitud nii, et saaks kõndida ka asfalteerimata ning künklikul maastikul. Hommikuti ja õhtuti on jahe, keskpäeval palav. Päikeseprillid ja peakate kuluvad marjaks ära. Naistel soovitame õlasalli kaasa võtta, mida on kirikuis hea pea ja õlgade ümber võtta. Ka ujumisriided ja käterätt võiksid kaasas olla. Surnumere soolakristallid on teravad, soovitame kaasa võtta vetteminekuks sobivad jalanõud.

Kohalikku vett võib juua, aga soovitame ka pudelivett osta.

Küsimuste korral helistage:    Arne Hiob - 56482700