Iisrael ja Palestiina


Reisi aeg ja hind:

09. november 2019 - 17. november 2019
Hind: 1400.00 Soodushind: 1250.00


Reisikirjeldus

Iisrael ja Palestiina alad on pakkunud põnevust viimased kolm tuhat aastat. Juba siis korraldati sinna palverände. Seal näeb kvintessentsi Lähis-Ida ajaloost, seal on kolme ainujumalausundi sünnikoht. Ajalugu luuakse iga päev, sest araabia maailm on olnud visa mõistma, et tänane Iisraeli riik püsib ja juudi rahva arv kasvab. Milliseks kujuneb usklike juutide, kristlaste ja muslimite vahekord Pühas linnas – see küsimus ei ole veel otsustatud.

Jeesus Naatsaretist kuulutas siin evangeeliumi, mis on mõjutanud Euroopat saama kaasaegeks Euroopaks. Jeesusega seotud olulised paigad asuvad tänapäeva Palestiinas. Palju prohveteid on elanud ja tegutsenud neis paigus.

Tõotatud maa geoloogia ja geograafia on samuti täis üllatusi, botaanikat on muutnud kõrbekastjad ja sordiaretajad. Jordani jõgi on kokku kuivanud, Surnumere veetase aga langeb.

Lennugraafik:

BT 312 Y 09NOV 6 TLLRIX HK1 1040 1130

2 BT 771 Y 09NOV 6 RIXTLV HK1 1500 1910

3 BT 772 Y 17NOV 7 TLVRIX HK1 3 0640 1105

4 BT 313 Y 17NOV 7 RIXTLL HK1 1215 1305


Ajakava

1. päev

Koguneme Tallinna lennujaamas kell 09.00. Lend Tallinn - Riia - TelAvive. kell 19.10 saabumine Tel-Avivi lennujaama, riiki sisenemise formaalsused. Buss viib Petlemma, kus sööme õhtust ja majutume 3 ööks.

2. päev

Hommikusöök hotellis. Paarkümmend km lõuna pool asub Hebron, üks pühadest linnadest, kuhu kunagi saabus juudi hõimude esiisa Abraham. Tänapäeva Hebronis on veel vanapärast araabialikku linnamiljööd. Kasvab juutide uusasula Kiriat Arba. Hebroni ümbruses valitseb iidne, omapärane terrasspõllundus.

Petlemmas, kuningas Taaveti suguvõsaliini linnas teostus jumalik kava - Maarja sünnitas Jumala poja Jeesuse. Nii sai Petlemm alatiseks maailmakuulsaks, ja teaduslikest tõendeist sellest väga vanast asustusest, ulatudes nn Amarna kirjade ja kaananlaste aega, on vähe räägitud. Petlemma vanalinn on renoveeritud eelmise sajandi viimaseil aastail, jalutuskäik veenab meid, et kirikuid on vähemalt samapalju kui mošeid. Jeesuse sünnikirik on tähtsaim paik. Öhtusöök ja öö Petlemmas samas hotellis.

3. päev

Palestiina alal Nabluse linna lähistel asub Sebastie küla, kus näeme ajalookihtide ladestumist, kuigi kõik pole ideaalselt eksponeeritud. Liiguksime nagu ajas tagasi sada või vähemalt viiskümmend aastat. Veel loomulikuna toimiv külamiljöö, vana mošee, mis selgelt on olnud kord uhke kirik ja mille krüptis puhkab võimas reliikvia, Ristija Johannese pea. Öhtusöök ja öö Petlemmas samas hotellis.

4. päev

Hommikusöök hotellis. Suundume Surnumere nõkku, Juuda (Judea) kõrbe aladele. Näeme kõrbelist loodust. Maailma seni teadaolevalt vanim linn Jeeriko oaasis, ristimispaik Jordani jõel, kõrbeklooster Kumran, kust leiti XX saj üks tähtsaim muistne tekstikogu. Maailmaime, ülisoolane Surnumeri, kus on võimalik supelda ja kogeda, kui ruttu muutub inimene soolasambaks. Õhtuks sõidame Jeruusalemma. Majutume ja õhtusöök.

5. päev

Hommikusöök hotellis. Jeruusalemmas vaatame Õlimäelt linna panoraami, teeme juttu ajaloost. Laskume Kidroni orgu, teele jäävad ka mõned paigad, kus viibis kord Jeesus. Püüame külastada Templimäge, juutide muistse templi paika, mida peavad pühaks ka kristlased ja muslimid. Nutumüür ehk templi läänemüür. Tutvume armeenia ja juudi linnaosadega. Õhtusöök ja öö samas hotellis.

6. päev

Hommikusöök hotellis. Ein Karemi küla, iidne viljakusriituste paik. Siin kohtusid (loe nt Luuka ev) Ristija Johannese ema ja Jeesuse ema. Tagasi Jeruusalemma. Käime möödaVia Dolorosat, mis viib välja Püha Haua kirikusse, hoone on maailma tähtsaim kristlik pühapaik, riik riigis, kus sees asub nii Kolgata mägi kui ka Jeesuse hauakamber. Õhtusöök ja öö Jeruusalemmas.

7. päev

Hommikusöök hotellis. Väljasõit ja Iisraellaste omapärase ühismajandi, kibutsi külastus. Koht täpsustamisel.

8. päev

Hommikusöök hotellis.  Heidame pilgu sadama- ja ülikoolilinnale Haifale, külastame bahai usundi keskuse kaunist pärsia stiilis aeda. Edasi ootab ees juudi elanikkonna väga tegusa õhustikuga ärilinn Tel Aviv Vahemere rannal ühes vana sadamapaiga Jaffaga. Ööbime Tel Avivis, kus saab õhtust süüa omal käel.

9. päev

Varahommikul suundume lennujaama. Lend TelAviv - Riia - Tallinn

3 BT 772 Y 17NOV 7 TLVRIX HK1 3 0640 1105

4 BT 313 Y 17NOV 7 RIXTLL HK1 1215 1305

Reis on läbi.


Hind sisaldab

 • Lennupileteid
 • Majutust koos hommikusöögiga
 • 7 õhtusööki
 • Reisiprogrammi ja ekskursioone vastavalt kirjeldusele
 • Muuseumide ja muude sissepääsude pileteid


Lisatasu eest

 • Ühekohaline tuba: 160.- €
 • Tervisekindlustus või tervisekindlustus koos reisitõrke riskiga


Hinnad

Tervisekindlustus

 • 0-6a 27.12 €
 • 7-18a 13.56 €
 • 19-64a 13.29 €
 • 65-70a 20.34 €
 • 71-79a 27.12 €
 • 80+a 40.68  €

Reisitõrke- ja tervisekindlustus

 • 0-6a 66.53 €
 • 7-18a 33.27 €
 • 19-64a 32.60 €
 • 65-70a 49.90 €
 • 71-79a 66.53 €
 • 80+a 99.80 €

VIISAINFO:

Iisraeli reisimiseks on vajalik PASS, mis kehtib veel vähemalt 6 kuud pärast reisi lõppu, seda kontrollib Iisraeli piirivalve. Passis ei tohi kindlasti olla Iraani, Süüria, Liibanoni, Liibüa, Iraagi, Saudi Araabia, Kuveidi viisat. Küsimusi tekib Egiptuse ja Jordaania viisade puhul, kuid need on lahendatavad.

Eesti kodaniku passiga on riiki sisenemine viisavaba
Eesti kodanikud võivad Iisraelis ilma viisata viibida kuni 90 päeva poole aasta jooksul.
Vajalikud dokumendid:
– pass, kehtiv vähemalt 6 kuud pärast riigist lahkumise kuupäeva
– edasi- tagasi lennupiletid
– soovitav majutuse kinnitus või info kutsujate kohta Iisraelist
– tervisekindlustus kogu reisi perioodiks
– riigis viibimiseks vajalikud rahalised vahendid, näiteks krediitkaart, sularaha

Kui reisib alla 18 a. laps, kas ühe vanemaga või ilma vanemateta, siis on vajalik reisile kaasa võtta inglisekeelne notariaalselt kinnitatud vanemate luba (või teise vanema luba).

Eesti hall välismaalase pass, olemas elamisluba Eestis - vajalik taotleda viisa
Viisat ei saa taotleda reisibüroo kaudu, igaüks peab minema isiklikult saatkonda. Lähim saatkond asub Helsingis.

Riiki sisenemisel antakse ID-kaarti meenutav viisaleheke, mis tuleb reisi lõpuni alles hoida ja mida saab vajadusel ette näidata - näiteks kui liigutakse Palestiina territooriumide ja Iisraeli vahel. Kontrollpunktides tuleb olla viisakas ja vaoshoitud. Sõjalisi objekte ei tohi pildistada ilma loata.

Riigist väljumisel tuleb vastata piirivalve küsimustele. Näiteks - mis eesmärgil viibisite Iisraelis või Palestiinas, kus täpselt käisite, kellega kohtusite, mida kodustele kingituseks kaasa ostsite jne. Võimalik, et küsitakse korduvalt  - see kõik on turvalisuse huvides.

AJAVÖÖND on Iisraelis sama, mis meil

Kohalik RAHA - Iisraeli seekel ( ILS )

Kuna kaardimaksed ei toimi kõikjal, siis võiks taskurahaks seekleid kaasa osta (näiteks umbes 150 - 200 € eest). Kasulik on omada ka dollareid (USD) väiksemates kupüürides (või eurosid). Kuna euro ja dollar on kohalike mõistes samaväärsed, siis kasulikum on eelistada dollareid (sõltub kursist). Suuremate ostude puhul saab ka kaardiga maksta, ent mitte igal pool, juutide aladel rohkem, Palestiina aladel väga vähestes kohtades.

Iisraelis on kombeks anda teenindajale jootraha e. tippi. Pakikandjale hotellis, teenindajale kohvikus või mujal, bussijuhile jt.

WI-FI on, kuid see ei toimi nii endastmõistetavalt ja kõikjal, nagu Eestis. Mugavam on, kui reisi ajal puudub vajadus oma meilide ja kontodega tihedalt kursis olla.

RIIETUS - mugav, mida saab vajadusel vähemaks võtta või lisada. Jalanõud valitud nii, et saaks kõndida ka asfalteerimata ning künklikul maastikul. Hommikuti ja õhtuti on jahe, keskpäeval palav. Päikeseprillid ja peakate kuluvad marjaks ära. Naistel soovitame õlasalli kaasa võtta, mida on kirikuis hea pea ja õlgade ümber võtta. Ka ujumisriided ja käterätt võiksid kaasas olla. Surnumere soolakristallid on teravad, soovitame kaasa võtta vetteminekuks sobivad jalanõud.

Kohalikku vett võib juua, aga soovitame ka pudelivett osta.

Ekskursiooni juht on Juune Holvandus - tel. 55681181  e-mail:  juuneholvandus@gmail.com